Aktier / Fastigheter / Stenhus Fastigheter i Norden

SFASTFastigheter

Stenhus Fastigheter i Norden

Stenhus Fastigheter i Norden är ett fastighetsbolag som äger och förvaltar samhällsfastigheter och kommersiella fastigheter, främst inom lager, lätt industri och dagligvaruhandel. Beståndet omfattar över 130 fastigheter med tyngdpunkt i Stockholmsområdet och Mälardalen.

Nasdaq Stockholm · 1 aktieslag · Insynshandel, blankning och nyheter – uppdaterat 2026-07-28

Insynshandel · senaste 24 månaderna

Vad gör insiders i Stenhus Fastigheter i Norden?

+87,1 mkr
netto 24 månader
8 / 24
månader med nettoköp
+84,1 mkr
netto senaste 90 dagarna

Netto insynshandel per månad (marknadstransaktioner i aktier, exkl. aktieprogram)

feb 2025 · +73 875 kr (1 köp, 0 sälj)apr 2025 · +1,9 mkr (2 köp, 0 sälj)maj 2025 · +208 599 kr (3 köp, 0 sälj)jun 2025 · +580 500 kr (1 köp, 0 sälj)nov 2025 · +139 500 kr (1 köp, 0 sälj)feb 2026 · +146 913 kr (1 köp, 0 sälj)maj 2026 · +83,3 mkr (8 köp, 0 sälj)jun 2026 · +788 915 kr (9 köp, 0 sälj)+83,3 mkraug 2024aug 2025jul 2026
PersonTransaktionVolymPrisDatum
Ilias GeorgiadisVerkställande direktör (VD)Köp11 23512,46 SEK2026-06-08
Mikael NicanderVice VDKöp11 40012,46 SEK2026-06-08
Linda StraussEkonomichef/finanschef/finansdirektörKöp5 05412,46 SEK2026-06-08
Tomas GeorgiadisEkonomichef/finanschef/finansdirektörKöp7 48012,46 SEK2026-06-08
Oskar LiljebrisAnnan medlem i bolagets administrations-, lednings- eller kontrollorganKöp3 17512,46 SEK2026-06-08
Johan Tommie Michael JohanssonAnnan ledande befattningshavareKöp7 33512,46 SEK2026-06-08
Björn MarellAnnan medlem i bolagets administrations-, lednings- eller kontrollorganKöp5 92912,46 SEK2026-06-08
Henrik Lennart DärthAnnan medlem i bolagets administrations-, lednings- eller kontrollorganKöp4 26512,46 SEK2026-06-08
Tomas GeorgiadisEkonomichef/finanschef/finansdirektörKöp7 48012,398 SEK2026-06-04
Linda StraussEkonomichef/finanschef/finansdirektörKöp5 05412,86 SEK2026-05-29
110 av 27 transaktioner
Källa: Finansinspektionens insynsregister, 2026-07-28 · Vad är insynshandel?
Blankning

Hur blankad är Stenhus Fastigheter i Norden?

Inga rapporterade blankningspositioner (rapporteringströskeln är 0,1 % av aktierna).

Källa: Finansinspektionens blankningsregister, 2026-07-28 · Vad är blankning?
Utdelning · två utbetalningar per år

Vilken utdelning betalar Stenhus Fastigheter i Norden?

0,31 krper aktie · Årsstämman 2026-05-21Nästa avstämningsdag 1 dec. 2026
Belopp/aktieAvstämningsdagUtbetalningsdagTypStatus
0,16 kr1 juni 2026OrdinarieUtbetald
0,15 kr1 dec. 2026OrdinarieKommande

Utdelning för 2025 om totalt 0,31 kr per aktie (föregående år 0,20 kr) i två utbetalningar: 0,16 kr respektive 0,15 kr.

Stenhus Fastigheter pressmeddelande: Kommuniké från årsstämma i Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) (2026-05-21)läs källan · Hela utdelningskalendern · Så fungerar utdelning
AI-sammanfattning · H1 2026 (jan–jun), Q2-rapport

Rapporten på 60 sekunder

  • Hyresintäkterna uppgick till 520,0 mkr (507,4 mkr), varav cirka 94 % av bashyresvolymen KPI-indexeras.
  • Förvaltningsresultatet ökade 20,2 % till 222,5 mkr (185,1 mkr), 0,66 kr/aktie – bolagets starkaste halvår hittills; resultat efter skatt 270,7 mkr (141,0 mkr).
  • Portföljen omfattar 138 fastigheter till marknadsvärde 13 855 mkr med uthyrningsgrad 94,7 %, fördelad på lager/lättindustri/logistik, sällanköps- och dagligvaruhandel, offentliga fastigheter samt kontor; värdeförändringar +55,3 mkr (53,4), motsvarande 0,4 % av värdet.
  • Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 125,2 mkr (161,1 mkr) och likvida medel till 218,0 mkr (542,8); utdelning 0,31 kr/aktie i två delbetalningar, återköpsmandat utnyttjas och utvecklingsfastigheten Stålet 2 säljs för cirka 110 mkr (frånträde Q3).
VD-ordet, destilleratEnligt VD Elias Georgiadis redovisar Stenhus sitt starkaste första halvår och andra kvartal någonsin, med ett förvaltningsresultat upp drygt 20 procent tack vare stabila hyresgäster och långa, indexerade hyresavtal.
Förvaltningsresultat +20,2 %Resultat e. skatt 270,7 mkrUthyrningsgrad 94,7 %

AI-genererad sammanfattning av bolagets rapport – kontrollera alltid mot källan och fatta inga beslut på sammanfattningen ensam. Läs hela rapporten →

Nyheter & pressmeddelanden

Senaste från Stenhus Fastigheter i Norden

Rubriker länkar till källan via Nasdaq Nordic News.
Fastigheter
LogisteaSTO1,51 % blankat
FastpartnerSTO0,3 % blankat
Boho GroupFN−18,7 mkr insyn
FabegeSTO2,45 % blankat
K-Fast HoldingSTO0,69 % blankat
Vanliga frågor

Vanliga frågor om Stenhus Fastigheter i Norden

Vad gör Stenhus Fastigheter i Norden?

Stenhus Fastigheter i Norden är ett fastighetsbolag som äger och förvaltar samhällsfastigheter och kommersiella fastigheter, främst inom lager, lätt industri och dagligvaruhandel. Beståndet omfattar över 130 fastigheter med tyngdpunkt i Stockholmsområdet och Mälardalen.

Köper eller säljer insiders i Stenhus Fastigheter i Norden?

Senaste 90 dagarna har personer med insyn i Stenhus Fastigheter i Norden nettoköpt aktier för 84,1 mkr, och under de senaste 24 månaderna har insiders nettoköpt under 8 av 24 månader. Uppgifterna kommer från Finansinspektionens insynsregister och uppdateras löpande.

Vilken utdelning betalar Stenhus Fastigheter i Norden?

Stenhus Fastigheter i Norden betalar 0,31 kr per aktie enligt beslut på årsstämman 2026-05-21 fördelat på 2 utbetalningar. Nästa avstämningsdag är 1 dec. 2026. Uppgifterna kommer från bolagets stämmokommuniké.

På vilken lista handlas Stenhus Fastigheter i Norden?

Stenhus Fastigheter i Norden handlas på Nasdaq Stockholm (Stockholmsbörsen) under kortnamn SFAST. Bolaget tillhör sektorn fastigheter.

När kom Stenhus Fastigheter i Nordens senaste rapport?

Stenhus Fastigheter i Nordens senaste rapport publicerades 2026-07-09: ”Stenhus Fastigheter ökar förvaltningsresultatet med 20 % för perioden januari-juni 2026”. En AI-sammanfattning av rapporten finns på bolagssidan.

Diskussionen om Stenhus Fastigheter i Norden öppnar inom kort

Aktieforumets flöde för Stenhus Fastigheter i Norden lanseras snart – med BankID-verifierade medlemmar, Bull/Bear-positioner och noll troll. Läs fritt, verifiera dig för att posta. Så kommer forumet att fungera →